Redditio symboli

W parafii św. Tomasza w Nowym Mieście Lubawskim odbywa się historyczne wydarzenie, nazywane: REDDITIO SYMBOLI, co oznacza ODDANIE (ZWRÓCENIE) SYMBOLU. Chodzi o UROCZYSTE WYZNANIE WIARY, na które serdecznie zapraszają wszystkich chętnych pierwsza wspólnota neokatechumenalna z tej parafii razem z Ks. Proboszczem i katechistami.

To uroczyste wyznanie wiary ma się odbywać w czasie Wielkiego Postu, w ramach nieszporów w kościele o godz, 19.00. (we wtorek 29. marca, w czwartek 31. marca i w poniedziałek 4. kwietnia) i w czasie Mszy Świętej o godz. 8.30 (3 kwietnia). 31 marca uroczystym nieszporom będzie przewodniczył Ks. Biskup diecezjalny Wiesław Śmigiel. Dla wielu mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego nazwa „wspólnoty neokatechumenalne” nie jest obca. Pierwsza wspólnota powstała w 1994 r. Obecnie w naszej parafii są dwie takie wspólnoty.

Na naszym kościele wywieszono duży, ale trochę dziwny plakat. Przedstawiono na nim scenę nigdzie w przyrodzie niespotykaną: morskiego kraba, langustę, która zamieszkała na drzewie palmy. Jest to fragment mozaiki z IV w. zdobiącej starożytny kościół w Akwilei. Sens tego obrazu wyjaśnia tekst z biblijnej Księgi Mądrości: „Ziemne stworzenia zamieniły się w wodne, a wodne na ląd wychodziły” (Mdr 19,19). Langusta mieszkająca na palmie, to symbol rzeczy niemożliwej, która pokazuje, że dzięki wierze człowiek może doświadczyć rzeczy po ludzku niemożliwych. Do takich czynów należy miłość do nieprzyjaciół, przebaczanie swoim wrogom, nadstawianie drugiego policzka, gdy ktoś uderzy cię w jeden, a są to postawy jakich Jezus oczekuje od swoich uczniów (zob. Mt.5, 1-7, 29).

Podczas tego publicznego wyznania wiary członkowie wspólnoty będą opowiadać o wydarzeniach ze swojego życia, które są dla nich dowodem działania Pana Boga. Serdecznie zapraszamy do udziału w tych spotkaniach.