Pogrzeb chrześcijański
Katechizm Kościoła Katolickiego
1681, 1682
Informacje
Pogrzeb przygotowuje najbliższa rodzina lub upoważnione do tego (np. w testamencie) osoby.
Pogrzeb powinien mieć miejsce w parafii zamieszkania. Jeżeli ma się on odbyć poza parafią zamieszkania, potrzebna jest na to zgoda proboszcza.

Przy zgłaszaniu pogrzebu należy w kancelarii parafialnej przedłożyć:
Nauczanie Kościoła
Katechizm naszego Kościoła uczy nas, że: „w śmierci, będącej rozdzieleniem duszy i ciała, ciało człowieka ulega zniszczeniu, podczas gdy jego dusza idzie na spotkanie z Bogiem”.
Oznacza to, że śmierć nie jest absolutnym końcem ludzkiego życia. Może być traktowana najwyżej jako kres jednego z jego etapów, na podobieństwo narodzin człowieka, będących zakończeniem życia płodowego, a zarazem – początkiem istnienia poza łonem matki. Raz zaistniałe życie człowieka nigdy nie zostanie unicestwione, chociaż podlega różnym przemianom.
Jest o tym mocno przekonany Kościół, który modli się: „albowiem życie Twoich wiernych, o Panie, zmienia się, ale się nie kończy, i gdy rozpadnie się dom doczesnej pielgrzymki, znajdą przygotowane w niebie wieczne mieszkanie” (Prefacja o zmarłych)
Z tak silną wiarą winniśmy przeżywać każdy chrześcijański pogrzeb, osoby nam bliskiej czy znanej.
Gorąco zachęcamy do modlitwy w intencji zmarłego, a zwłaszcza do pełnego uczestnictwa we Mszy św. pogrzebowej. Ważne jest by przed pogrzebem przystąpić do sakramentu pokuty i przyjąć Komunię św. w intencji zmarłego.
Także po pogrzebie o zmarłym należy pamiętać, otaczając go modlitewna pamięcią np. przez:
– Msze św. w rocznicę śmierci;
– Msze św. w innych terminach (np. w dzień imienin, urodzin);
– „wypominki” w miesiącu listopadzie.
Warto pamiętać, że chrześcijański pogrzeb nie przysługuje tym osobom, które świadomie i dobrowolnie zerwały łączność z Kościołem lub zmarli bez pokuty w gorszących okolicznościach, albo z pogardą dla religii Kościoła, uparcie odmawiając przyjęcia sakramentów.
Cmentarz parafialny
Regulamin cmentarza
Cmentarze są świętymi miejscami spoczynku osób zmarłych oraz modlitwy, dlatego Kościół otacza je szczególną troską.
REGULAMIN CMENTARZA PARAFIALNEGO W NOWYM MIESCIE LUBAWSKIM
Celem zapewnienia należnej czci zmarłym oraz dla porządku i utrzymania właściwego stanu estetycznego, powierza się cmentarz wraz z ich urządzeniami szczególnej dbałości osób wykonujących na ich terenach prace i odwiedzających groby swoich bliskich oraz zaleca się stosowanie poniższego regulaminu.
Cmentarz jest własnością Parafii św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim. Służy do grzebania ciał zmarłych, wyrażenia pamięci i czci do zmarłych, modlitwie za nich; jest też miejscem zadumy nad życiem i wiecznością.
- Administratorem cmentarza jest Proboszcz Parafii pod wezwaniem św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim i ma do pomocy wyznaczonego pełnomocnika – pracownika administracji cmentarza parafialnego (grabarza), który w jego imieniu na cmentarzu pilnuje porządku i wykonuje konieczne prace.
2. Sprawy dotyczące cmentarza załatwiane są w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania, zaś dotyczące przygotowania grobu w dowolnym czasie pracownikiem Panem Arturem Gutkowskim pod numerem telefonu 501214434, lub 792551121, lub drogą elektroniczną adres arturgutek10@gmail.com
3. Na cmentarzu w wyznaczonych miejscach grzebalnych można pochować zmarłych: parafian i inne osoby z poza parafii, które mają na cmentarzu parafialnym rodzinny grób.
4. Miejsce grzebania, rodzaj grobu uzgadnia się z wyznaczonym pełnomocnikiem proboszcza – pracownikiem administracji , który dokonuje wykopu, otwarcia grobu lub wskazuje właściwy grób stały. Do jego obowiązków należy także zapewnienie dojścia do miejsca pochówku zasypanie/zamknięcie grobu i uporządkowanie miejsca wokół grobu. Za swoją pracę grabarz pobiera opłatę.
Kompletny wykaz obowiązków i praw grabarza reguluje „Zakres obowiązków pracownika administracji Cmentarza”.
5. Należy uzyskać zgodę administratora na wszelkie prace prowadzone na cmentarzu a ekshumację zwłok należy przeprowadzić pod nadzorem Sanepidu.
6. Kamieniarz ma prawo wykonywać na cmentarzu swoje prace tylko wtedy, gdy posiada aktualne, pisemne zezwolenie Administratora i uiści darowiznę na utrzymanie cmentarza. Do wykonania pomnika systemem gospodarczym trzeba mieć podobną zgodę i uiścić opłatę.
7. Na grobach można ustawiać nagrobki po uprzednim opłaceniu pokładnego (10% wartości pomnika) i zezwoleniu Administratora. Wszelkie odstępstwa od zwyczaju należy uzgodnić w Parafii.
8. Prace przy nagrobku (obramowaniu) itp. należy tak wykonywać, by nie spowodowały szkód na sąsiednich grobach, ani sporów z sąsiednimi użytkownikami. Inwestor dba też o uprzątnięcie miejsca po wykonaniu pracy.
9. Wyznaczony przez administratora pełnomocnik– pracownik administracji ma prawo do:
- Kontroli zgodności wykonania prac z projektem oraz pobrania opłaty wjazdowej na cmentarz.
- W razie stwierdzenia niezgodności ostrzega wykonawcę o możliwości wstrzymania prac.
- Zgłoszenia niezgodności do administratora celem podjęcia odpowiednich kroków administracyjnych włącznie z wstrzymaniem robót i rozbiórką niezgodnych elementów na koszt wykonawcy.
- Pilnowania przestrzegania postanowień niniejszego regulaminu na terenie cmentarza.
- Wyznaczenia bieżącego miejsca pochówku zgodnie z kolejnością usytuowania i planem zagospodarowania cmentarza.
- Udostępniania Kaplicy Cmentarnej na ustalonych zasadach .
10. Pozostałości po starych rozebranych pomnikach winny być niezwłocznie usunięte z terenu cmentarza. Pozostały po remoncie lub rozbiórce gruz należy wywieźć z cmentarza we własnym zakresie. Zabrania się wyrzucania gruzu i innych pozostałości poremontowych do pojemników przeznaczonych na śmieci cmentarne!
11. Piwnice pod groby stałe na cmentarzu wykonuje wyłącznie pracownik administracji cmentarza. Wysokość opłaty za wykup murowanego grobu stałego jest uzgadniana z pracownikiem administracji.
12. Zezwala się na wykup grobów murowanych przez parafian dla celów przyszłego pochówku, jednak zabroniona jest dalsza odsprzedaż grobu. W razie rezygnacji wykupiony grobowiec należy przekazać do dyspozycji parafii.
13. Na cmentarzu zabrania się:
- wjazdu pojazdami mechanicznymi bez zgody administratora cmentarza,
- wprowadzania zwierząt,
- zanieczyszczania cmentarza,
- samowolnego usuwania drzew i krzewów oraz dokonywania nasad ,
- wjeżdżania na teren cmentarza pojazdami jednośladowymi,
- palenia papierosów i picia alkoholu,
- hałasowania na cmentarzu,
- grodzenia kwater.
- Za jakiekolwiek szkody wynikłe z niesolidnego wykonania robót, czy nie zapobieżenia szkodzie powstałej na skutek złego stanu technicznego pomnika odpowiedzialna jest rodzina opiekująca się grobem.
- Grób może być użyty ponownie jako miejsce grzebalne po 20 latach od daty pogrzebu.
- Rodzina zmarłego jest zobowiązana do stałej troski o stan i wygląd grobu, nagrobka oraz bezpośredniego jego obejścia. To samo dotyczy miejsc zarezerwowanych. Wszelkie śmieci, pozostałości po wieńcach, kwiatach, zniczach winny być niezwłocznie usuwane z grobów przez jego użytkowników i składane na miejscu do tego przeznaczonym.
- Jeżeli po 20 latach rodzina zmarłego lub opiekun grobu nie dokona dalszego przedłużenia rezerwacji to urząd parafialny traktuje to jako rezygnację z dalszego użytkowania grobu.
- Osoby korzystające z terenu cmentarza zobowiązane są do zachowania spokoju, porządku i czystości.
- Śmieci i odpady cmentarne należy posegregować i składować we właściwych pojemnikach tylko w wyznaczonym na ten cel miejscu
- Uprasza się o nie wyrzucanie śmieci obok pojemników w przypadku ich zapełnienia. O fakcie zapełnienia pojemników należy poinformować pracownika administracji cmentarza.
- Na cmentarzu wolno przebywać każdego dnia od rana do zmroku.
- Administrator cmentarza nie odpowiada za szkody na terenie cmentarza powstałe na skutek klęsk żywiołowych, aktów wandalizmu i kradzieży oraz za rzeczy pozostawione bez nadzoru. Zaleca się indywidualne ubezpieczanie kosztownych nagrobków.
- Kwestie nie objęte niniejszym regulaminem, a mogące być przedmiotem nieporozumień czy sporów będą rozpatrywane indywidualnie przez administratora cmentarza lub jego pełnomocnika
- Wszelkie decyzje i postanowienia Administratora cmentarza oraz niniejszy Regulamin są zgodne z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa kanonicznego, Synodu diecezjalnego i prawa cywilnego. Podstawowe normy prawne w zakresie tworzenia oraz administrowania cmentarzem zawarte są w państwowych aktach prawnych:
- Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską, podpisany w Warszawie dnia 28 lipca 1993 r.
- Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych z późniejszymi zmianami
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 25 sierpnia 1959 r. w sprawie określenia, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarze
- Rozporządzenie Ministrów Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska oraz Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 20 października 1972 r. w sprawie urządzania cmentarzy, prowadzenia ksiąg cmentarnych oraz chowania zmarłych.
- Ustawa z dnia 16 lutego 2007 o ochronie konkurencji i konsumentów z późniejszymi zmianami.
25. Niniejszy regulamin obowiązuje od dn. 01.02.2020 r.
Proboszcz parafii
Ks. Kan. Zbigniew Markowski
Obowiązki Pracownika Administracji Cmentarza Parafialnego w Nowym Mieście Lubawskim
Do obowiązków pracownika administracji cmentarza należy:
- Kopanie grobów, zasypywanie z ułożeniem mogiły oraz pobieranie opłat..
- Doprowadzenie do właściwego wyglądu otoczenia wokół nowej mogiły.
- Traktowanie z szacunkiem i poszanowaniem szczątków ludzkich.
- Nadzór nad prowadzonymi pracami budowlanymi i remontowymi na terenie cmentarza.
- Dopilnowanie porządku po wykonywanych pracach budowlanych i rozbiórkowych na i wokół cmentarza.
- Utrzymanie czystości i porządku na cmentarzu, a zwłaszcza: wokół ujęć wody i kontenerów oraz miejsca za kaplicą cmentarną .
- Sprzątanie kaplic i pomieszczenia gospodarczego cmentarza.
- Nadzór nad licznikiem energii.
- Wydawanie karty określającej miejsce pochówku na cmentarzu i jakość grobu ( głębinowy ziemny itp.)
- Otwieranie wjazdu na teren cmentarza oraz sprawdzanie zgody na prowadzenie prac, dokumentu potwierdzającego prawo do grobu lub miejsca pod budowę grobowca i wniesienia stosownych opłat.
- Nadzór nad zachowaniem określonej wielkości grobowców, odległości od grobów i wielkości alejek.
- Zgłaszanie ks. Proboszczowi parafii wszelkich nieprawidłowości występujących w trakcie prowadzenia prac budowlano-remontowych oraz innych zdarzeń.
- Wykonywanie innych poleceń ustalonych przez ks. Proboszcza.
KONTAKT TELEFONICZNY: 501 214 434, 792551121